• تلفن پشتیبانی و فروش: 04142053051

علت شوره زدن آجر و روش‌های رفع آن

علت شوره زدن آجر و روش‌های رفع آن

علت شوره زدن آجر و روش‌های رفع آن

یکی از مسائلی که همیشه برای خرید و کیفیت آجر مهم می‌باشد، سفیدک زدن آجرها است. سفیدک یا شوره در واقع رسوب‌های موجود در آب است که برای تولید گل آجر استفاده می‌شود و بعد از گذشت زمان و تبخیر آب موجود در آجر، کم کم خود را نشان می‌دهد. مشکل زمانی رخ می‌دهد که آجر در نما ساختمان به کار می‌رود و بعد از سفیدک زدن علاوه بر ضعیف شدن کیفیت، نمای ساختمان نیز سفید شده و ظاهر ساختمان جذابیت خود را از دست خواهد داد.

از این رو آشنایی با روش‌های رفع سفیدک‌ ضروری است. در این مقاله به بررسی دلایل ایجاد سفیدک آجر و روش‌های رفع آن می‌پردازیم.

 

 

چرا آجرها سفیدک می‌زنند؟

سفیدک آجر اغلب به صورت لکه‌های سفید رنگ روی نماهای آجری ایجاد می‌شوند. این لکه‌ها بر اثر عوامل مختلفی ایجاد می‌شوند و ممکن است با توجه به عوامل ایجاد کننده آن به رنگ‌های سفید، زرد، سبز و یا خاکستری دیده شوند.

یکی از اصلی‌ترین علت شوره زدگی، ملات آجر می‌باشد. به همین علت می‌توان گفت تمام رطوبت موجود در آب ملات از نمای آجر خارج شده و پس از خشک شدن باعث پدیدار شدن شوره می‌گردد. اگر بخواهیم مواد تشکیل دهنده ملات را هم مورد بررسی قرار دهیم، می‌توان گفت آب منطقه بسته به موقعیت مکانی می‌تواند املاح متفاوتی داشته باشد، یا ماسه و حتی سیمان موجود در ملات که از هر معدنی می‌تواند تامین گردد، باز در ایجاد شوره تاثیرگذار است. پس به همین علت موقعیت مکانی ساختمان شما می‌تواند در ایجاد شوره نقش مهمی داشته باشد.

 

بهترین روش برای رفع سفیدک آجر

  • عایق نانو

محلول نانو علاوه بر اینکه نمای شما را در مقابل هر گونه گرد و خاک و شوره یا سفیدک ضمانت می‌کند، باعث افزایش جلا و زیبایی نمای آجری می‌گردد و آجرنما را ضد قارچ می‌کند. مواد نانو بر روی آجر از جنس رزین هستند و خاصیت ضد آب بودن را برای آجرنما فراهم می‌کند.

  • ملات مناسب

برای اینکه آب در سطح آجرنما جاری نشود بهتر است از ملات غلیظ استفاده شود تا تمامی فضاهای خالی پوشانده شود و آب نتواند روی آجر حرکت کند تا شوره‌ای بر جای نماند.

  • شستشو آجر با فشار بالای آب

شستشوی آجر نسوز با فشار بالای آب، دیوار را از هرگونه آلایندگی و شوره پاک می‌کند. نکته قابل توجه در این روش، خشک کردن آجر پس از نظافت آن می‌باشد؛ خشک کردن باعث می‌شود تا آب روی سطح آجر جاری نشود تا مجددا با تبخیر آب روی آجرنما، سفیدک ظاهر نگردد.

  • فرچه خشک

راحت‌ترین و کم هزینه‌ترین روش برای از بین بردن شوره روی آجرنما، استفاده از برس یا فرچه برای پاکسازی آجر سفیدک زده می‌باشد. بهتر است برای این کار از فرچه سیمی یا مینی فرز استفاده گردد.

  • پاک کردن شوره با مواد اسیدی (جوهرنمک یا سرکه)

استفاده از اسید مانند سرکه به همراه آب گرم ساده‌ترین راه برای رفع شوره آجرنما می‌باشد.

استفاده از ترکیب جوهر نمک با آب (نسبت ۱۲ به ۱) یا استفاده از ترکیب اسید فسفریک با آب (نسبت ۹ به ۱) برای رفع شوره نمای آجری مناسب است.

 

راه‌های پیشگیری از شوره زدن آجر

بهترین راه برای این که از شوره زدن آجرها در امان باشید، استفاده از آجرهای مرغوب و با کیفیت است، نکته دیگری که باید به آن توجه کنید استفاده از آب بدون املاح در تهیه ملات بندکشی و همچنین خلوص سیمانی است که برای این کار استفاده می‌شود. انجام ساخت و ساز در فصول گرم سال نیز می‌تواند در عدم ایجاد شوره‌ها تاثیرگذار باشد.

 

برای دریافت مشاوره رایگان و انتخاب مناسب ترین آجرها متناسب با ساختمان، با کارشناسان آدلی صنعت نوین آسیا تماس بگیرید!

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مقالات


آخرین پروژه ها


سیمان و محصولات بتنی
سیمان و محصولات بتنی
محصولات فولادی و فلزی
محصولات فولادی و فلزی
آجر و محصولات بنایی
آجر و محصولات بنایی
تجهیزات و لوازم برقی
تجهیزات و لوازم برقی
لوازم لوله کشی
لوازم لوله کشی
مواد عایق
مواد عایق

برچسب ها


تبلیغات