• تلفن پشتیبانی و فروش: 04142053051

بتن آماده چیست؟

بتن آماده چیست؟

بتن آماده چیست؟

با بتن آماده می‌توان بدون دردسر آماده‌ سازی، از بتن مخلوط‌ شده و نرم در محل ساخت ‌و ساز استفاده کرد. ترکیبات بتن آماده طبق دستورالعمل‌‌های دقیق آماده شده و توسط کامیون‌هایی با میکسر به محل، تحویل داده می‌شود. بتن آماده پرکاربردترین نوع بتن است و سه چهارم کل بتن مصرفی صنعت ساختمان‌ سازی را تشکیل می‌دهد.

بتن آماده یکی از راهکارهایی است که در صنعت ساخت و ساز برای مقابله با شلوغی و آلودگی استفاده می‌گردد. با رشد روز‌افزون فضای شهری و همچنین محدود شدن فضای کارگاهی، بسیاری از سازندگان و پیمانکاران به استفاده از بتن آماده روی آورده‌اند و این نوع بتن به ‌عنوان یک محصول مناسب شناخته می‌شود. بسته به بزرگی ذرات شن و ماسه‌ی به کار رفته در بتن و میزان آب و سیمانی که استفاده شده در آن، بتن می‌تواند میزان مقاومت مختلفی داشته باشد و بسته به نوع کاربرد آن مورد استفاده قرار گیرد.

 

فرآیند تولید بتن آماده

مواد بتن آماده شامل مقادیری مشخصی سیمان، آب، سنگ آهک و افزودنی‌های بتن است و مقدار مصرف هر کدام از این مواد بستگی به نیاز مشتری و مکانی خواهد داشت که قرار است از این نوع بتن آماده استفاده شود. در واقع طرز تهیه بتن آماده را مشتری و نیاز او مشخص می‌کند.

تمام مواد تشکیل‌ دهنده مورد استفاده برای آماده‌ سازی بتن آماده به‌ طور کامل از لحاظ کیفیت و خواص فیزیکی در یک آزمایشگاه با کدهای استاندارد بین‌‌المللی مورد آزمایش قرار می‌‌گیرد. در این آزمایشگاه‌‌ها میزان رطوبت بتن آماده نیز مورد بررسی قرار می‌گیرد که به معنی کنترل نسبت آب به بتن آماده است. در نهایت پس از کنترل کیفی مواد اولیه، به قسمت ورودی کارگاه ریخته می‌‌شوند و پس از گذشت زمان مشخص بتن به میکسر ریخته شده و به محل ساخت‌ و ساز انتقال داده خواهد شد.

مصالح تولید بتن آماده

در تولید بتن آماده نیز همانند سایر بتن‌‌ها از سیمان، سنگدانه، آب و افزودنی‌‌های بتن استفاده می‌شود. میزان به کارگیری هر یک از این مصالح با توجه به دستیابی به مقاومت کافی، متفاوت خواهد بود.

  • سیمان

کیفیت سیمان مصرفی نیز در تولید بتن موثر است. از این رو کنترل مشخصات سیمان در وهله ورود به کارگاه و پیش از مصرف، از اهمیت زیادی برخوردار است. مطابق آنچه در استاندارد ملی آمده به ازای هر ۱۰۰ تن سیمان ورودی به کارگاه، باید آنالیز شیمیایی، آزمایش‌‌های تعیین نرمی، انبساط اتوکلاو و انبساط در محلول سولفات روی سیمان انجام شود.

اما آنچه در تولید بتن آماده اهمیت دارد، انتخاب نوع سیمان با توجه به شرایط آب و هوایی و محیطی است. در مناطق حاشیه خلیج فارس به واسطه بروز مقوله خوردگی بتن، نباید از سیمان تیپ ۵ استفاده کرد و در شرایط آب و هوایی سرد نیز بهتر است از سیمان تیپ ۲ استفاده نشود.

 

  • سنگدانه

اولین مصالح مورد نیاز در تولید بتن آماده، سنگدانه است که باید روی آن آزمایشاتی انجام شود. این آزمایشات برای سطح حداقلی پیش‌‌بینی شده‌اند و بسته به نوع بتن یا سازه و همچنین شرایط محیطی باید الزامات عملکردی را در نظر گرفت.

از جمله آزمایشات اصلی مورد نیاز برای سنگدانه‌‌های مصرفی در کارخانه‌‌های تولید بتن آماده، می‌‌توان به مواردی چون آزمایش دانه ‌بندی، تعیین درصد جذب آب و وزن مخصوص سنگدانه، تعیین درصد رطوبت هوا، تعیین افت وزنی مصالح سنگی، تعیین میزان سنگدانه‌‌های سوزنی، پولکی و تعیین درصد ذرات کلوخه‌ای و رسی اشاره کرد.

 

  • آب مصرفی

بسیاری از کارخانه‌‌های تولید بتن آماده از آب‌‌های زیرزمینی در تولید بتن استفاده می‌کنند. دسترسی به چاه‌های آب امکان استفاده را برای این کارخانه‌ها آسان‌تر کرده است. اما همیشه استفاده از این منابع به صرفه نیست. در واقع زمانی که منابع زیرزمینی در مناطقی با خاک نامناسب و آلوده به املاح و مواد مضر باشد، باید ابتدا تحت بررسی قرار گیرد و آزمایشات لازم جهت کارایی آب روی آن‌ انجام شود و سپس در ساخت و تولید بتن به کار گرفته شود.

آب مناسب برای ساخت بتن آماده باید کاملا پاکیزه و فاقد هرگونه روغن، اسید، املاح، کلر، سولفات و … باشد. البته در حالت کلی، هر آبی که PH آن ۵ تا ۸ باشد و شور نباشد، برای افزودن به ترکیبات بتن آماده مناسب است.

 

  • مواد افزودنی

استفاده از انواع مواد افزودنی بتن در کارخانه‌‌های تولید بتن آماده، تنها با درخواست مشتری و بدون تغییر در نسبت آب به سیمان انجام می‌شود.

آنچه در خصوص مصرف افزودنی‌‌های شیمی بتن اهمیت دارد این است که باید پیش از بکارگیری مواد افزودنی، به طرح اختلاط توجه شود؛ زیرا طرح اختلاط و مصالحی چون سیمان بر میزان و عملکرد افزودنی‌‌ها نقش عمده‌ای دارد.

 

مزایای بتن آماده

بهره‌ گیری از بتن آماده برای مصرف ‌کنندگان مزایای متعددی در پی دارد:

  1. کاهش میزان مواد مصرفی در فرآیند ساخت بتن آماده و صرفه‌ جویی در مصرف انرژی
  2. استفاده از مواد افزودنی و مستحکم‌تر شدن بتن
  3. امنیت و استحکام بیشتر و کاهش احتمال سوختن، شکستن یا تخریب ساختمان‌های بتنی و جلوگیری از ورود مواد آلرژی‌‌زا مانند گرد و غبار و مواد آلاینده به داخل ساختمان
  4. راحتی در ساخت مقادیر کم بتن و بتن ریزی متناوب

 

کاربرد بتن آماده

یکی از مهم‌ترین و رایج‌ترین کاربرد بتن آماده در پی ساختمان‌ها یا در ساختمان‌های اسکلت‌های بتنی است. کاربرد دیگر بتن در روسازی راه است، در ساخت راه با روسازی بتنی، از بتن آماده استفاده می‌‌شود.

از دیگر کاربردهای بتن که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است، استفاده از بتن به عنوان کفپوش بتنی است. این نوع کفپوش‌ها به دلیل ظرفیت گرمایی بالا، مقاومت و تنوع در رنگ بتن (به وسیله افزودنی‌ها) کفپوش‌های مناسبی برای فضای داخلی ساختمان هستند. همچنین به دلیل مقاومت بالا می‌توانند در فضاهای باز و پر ترافیک نیز به کار برده شوند.

همچنین می‌توان از دیگر کاربردهای آن در اجزای پیش ساخته ساختمان، به پله پیش ساخته اشاره کرد. برای نصب پله پیش ساخته و پله گرد، بهترین زمان پس از بتن ریزی سقف و پیش از شروع مرحله نازک کاری ساختمان است. در صورتی که اسکلت ساختمان بتنی باشد، بهتر است محل نصب پله پیش ساخته قبل از مرحله بتن ریزی سقف مشخص شود.

 

 

نکاتی در مورد خرید بتن آماده

خرید بتن آماده شرایط خاص خود را دارد و با توجه به نوع پروژه می‌توان تعیین کرد که تا چه اندازه می‌توان از این بتن استفاده کرد. علاوه بر تولید بتن آماده و ارائه آن درون میکسرهای مخصوص، امکان تولید بتن و ارائه آن در کیسه‌‌ها با وزن‌های مشخص امکان‌پذیر است.

با این ‌وجود خرید بتن آماده وابستگی بسیاری به نوع پروژه دارد و با توجه به بزرگ بودن یا کوچک بودن آن ممکن است خریدار به سفارش نوع خاصی از آن احتیاج داشته باشد.

آدلی صنعت نوین آسیا با استفاده از مرغوب‌ترین محصولات اولیه، کنترل کیفی و استفاده از تجهیزات مدرن، بتن‌های آماده را طبق آخرین استانداردها ارائه می‌کند. برای خرید بتن آماده و استعلام قیمت میتوانید با کارشناسان آدلی صنعت نوین آسیا تماس بگیرید.

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دسته بندی مقالات


آخرین پروژه ها


سیمان و محصولات بتنی
سیمان و محصولات بتنی
محصولات فولادی و فلزی
محصولات فولادی و فلزی
آجر و محصولات بنایی
آجر و محصولات بنایی
تجهیزات و لوازم برقی
تجهیزات و لوازم برقی
لوازم لوله کشی
لوازم لوله کشی
مواد عایق
مواد عایق

برچسب ها


تبلیغات